` Chytání dobrého světla a počasí (5) | Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním | Vertical Images – letecké snímkování a video

přeskočit k navigaci »

Úvod > Blog > Chytání dobrého světla a počasí (5) | Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním

Chytání dobrého světla a počasí (5) | Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním

04.11.2014

zařazeno v kategorii: Začátečníkův průvodce | autor: Petr Lněnička |

 

Asi znáte to klasické rčení mezi fotografy - laik řeší fotoaparát, nadšený amatér řeší objektiv a profesionál řeší světlo. Chcete skvělé fotografie a video z copter? Tak pojďme řešit to světlo. U letecké fotografie a videa je světlo naprosto klíčový prvek, který z vašich obyčejných fotografií, či záběrů, udělá špičkový a dechberoucí výsledek. 

To nejlepší světlo

Pokud si můžete vybírat, pak nejlepší světlo pro fotografii a video je zlatá hodina (golden hour, magic hour) - to je čas těsně před západem a těsně po východu slunce. Světlo je měkké (rozptýlené) a stíny jsou dlouhé. Pokud chcete vědět, kdy začíná a končí zlatá hodina můžete použít androidí aplikaci Sun Position, nebo iOS a Android aplikace Sun Surveyor . Výborná aplikace na určování pozice slunce, osvitu terénu (bude sem svítit slunce a v kolik...) je TPE, které je k dispozici jako webová aplikace, pro android i iOS.

 
 

To nejhorší světlo

Jednoduše - nejhorší je střed dne, kdy je slunce vysoko, stíny jsou krátké a tvrdé, krajina je plocha a příliš kontrastní. Nebo ještě horší je bílá deka (nízká, nepřerušená oblačnost) přes celou oblohu. 

Není špatné světlo, jen netrpělivý fotograf

Na druhou stranu, někdy to "nejhorší" počasí může být to nejlepší. například pokud víte, že přestane pršet, z lesů se začne pářit a do toho vám zasvítí nízké sluníčko máte zaručený recept na excelentní snímek a ze vzduchu zvlášť. Vyjížděli by jste na lokaci za deště, za mlhy a méně znalí kolegové by si klepali na čelo. Samozřejmě to vyžaduje znalost počasí, vytrvalost a ochotu sem tam se vracet s prázdnou. Ale pak, když to vyjde ...

Úprava fotografií a záběrů

Chcete krásné fotografie z coptrů? Naučte se dobře postprodukci. Naučte se Adobe Lightroom, nebo Photoshop. Chcete úžasné filmové záběry naučte se coloring, nebo si najděte někoho, kdo vám záběry obarví. Ve skutečnosti, téměř nikdy záběr po vyfocení, nebo natočení, nevypadá tak, jak jste to viděli na místě. Má to prostý důvod, vaše kamera/fotoaparát má dynamický rozsah (tedy kolik vidí od nejtmavšího do nejsvětlejšího) od 9 do 11 clonových čísel. Vaše oko má kolem 24 clonových čísel. Takže to co vidíte vy, nevidí vaše kamera. Pak exponujete na oblohu, nebo na zem a vždy to bude o nějakém kompromisu. Navíc u videa máte kameru nastavenou tak, aby výsledné video bylo co nejplošší (co nejméně kontrastu, saturace, ostrosti), aby jste se teprve v postprodukci mohli vydat žádaným směrem výsledného vzhledu záběru. Podívejte se na pár ukázek. 

 
 

Předpověď počasí

Už jste asi pochopili, že rozumět si s počasím je naprosto klíčová dovednost, pokud chcete skvělé fotografické, nebo filmové záběry z coptrů. Samozřejmě, pokud dokážete dobře vyhodnotit aktuální a budoucí meteorologickou situaci zvýšíte tím, kromě naděje na skvělé záběry i bezpečnost létání.

Co používají Vertical Images pro předpověď počasí?

Aplikace Aladin pro Android a iOS. Aladin vám dá základní informace o větru, oblačnosti, pravděpodobnosti srážek, teplotě, tlaku v jakémkoliv místě v ČR. Aladin má sesterskou aplikaci Meteor, kde můžete sledovat radarové informace (déšť, bouřky). 

Druhým důležitým zdrojem informací a aktuálním počasí jsou webové kamery ČHMI. Kromě jasného pohledu do krajiny mají integrované i údaje o síle a směru větru, dohlednosti, teplotě... 

A většinou poměrně spolehlivá je předpověď Norů - yr.no (nicméně na předpověď na více jak dvou, tří dnů bych nesázel). 

 
  

Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním - další díly

 
 

« další příspěvky z kategorie Začátečníkův průvodce

« zpět na seznam příspěvků

 
 
 
Vertical Images

Vertical Images s.r.o.
Habrová 1445, 363 01 Ostrov
Petr Lněnička - kameraman, fotograf, obchod
777 204 558, petr.lnenicka@verticalimages.cz