Úvod > Blog > Chytání dobrého světla a počasí (5) | Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním
Chytání dobrého světla a počasí (5) | Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním
Asi znáte to klasické rčení mezi fotografy - laik řeší fotoaparát, nadšený amatér řeší objektiv a profesionál řeší světlo. Chcete skvělé fotografie a video z copter? Tak pojďme řešit to světlo. U letecké fotografie a videa je světlo naprosto klíčový prvek, který z vašich obyčejných fotografií, či záběrů, udělá špičkový a dechberoucí výsledek.
To nejlepší světlo
Pokud si můžete vybírat, pak nejlepší světlo pro fotografii a video je zlatá hodina (golden hour, magic hour) - to je čas těsně před západem a těsně po východu slunce. Světlo je měkké (rozptýlené) a stíny jsou dlouhé. Pokud chcete vědět, kdy začíná a končí zlatá hodina můžete použít androidí aplikaci Sun Position, nebo iOS a Android aplikace Sun Surveyor . Výborná aplikace na určování pozice slunce, osvitu terénu (bude sem svítit slunce a v kolik...) je TPE, které je k dispozici jako webová aplikace, pro android i iOS.
To nejhorší světlo
Jednoduše - nejhorší je střed dne, kdy je slunce vysoko, stíny jsou krátké a tvrdé, krajina je plocha a příliš kontrastní. Nebo ještě horší je bílá deka (nízká, nepřerušená oblačnost) přes celou oblohu.
Není špatné světlo, jen netrpělivý fotograf
Na druhou stranu, někdy to "nejhorší" počasí může být to nejlepší. například pokud víte, že přestane pršet, z lesů se začne pářit a do toho vám zasvítí nízké sluníčko máte zaručený recept na excelentní snímek a ze vzduchu zvlášť. Vyjížděli by jste na lokaci za deště, za mlhy a méně znalí kolegové by si klepali na čelo. Samozřejmě to vyžaduje znalost počasí, vytrvalost a ochotu sem tam se vracet s prázdnou. Ale pak, když to vyjde ...
Úprava fotografií a záběrů
Chcete krásné fotografie z coptrů? Naučte se dobře postprodukci. Naučte se Adobe Lightroom, nebo Photoshop. Chcete úžasné filmové záběry naučte se coloring, nebo si najděte někoho, kdo vám záběry obarví. Ve skutečnosti, téměř nikdy záběr po vyfocení, nebo natočení, nevypadá tak, jak jste to viděli na místě. Má to prostý důvod, vaše kamera/fotoaparát má dynamický rozsah (tedy kolik vidí od nejtmavšího do nejsvětlejšího) od 9 do 11 clonových čísel. Vaše oko má kolem 24 clonových čísel. Takže to co vidíte vy, nevidí vaše kamera. Pak exponujete na oblohu, nebo na zem a vždy to bude o nějakém kompromisu. Navíc u videa máte kameru nastavenou tak, aby výsledné video bylo co nejplošší (co nejméně kontrastu, saturace, ostrosti), aby jste se teprve v postprodukci mohli vydat žádaným směrem výsledného vzhledu záběru. Podívejte se na pár ukázek.
Předpověď počasí
Už jste asi pochopili, že rozumět si s počasím je naprosto klíčová dovednost, pokud chcete skvělé fotografické, nebo filmové záběry z coptrů. Samozřejmě, pokud dokážete dobře vyhodnotit aktuální a budoucí meteorologickou situaci zvýšíte tím, kromě naděje na skvělé záběry i bezpečnost létání.
Co používají Vertical Images pro předpověď počasí?
Aplikace Aladin pro Android a iOS. Aladin vám dá základní informace o větru, oblačnosti, pravděpodobnosti srážek, teplotě, tlaku v jakémkoliv místě v ČR. Aladin má sesterskou aplikaci Meteor, kde můžete sledovat radarové informace (déšť, bouřky).
Druhým důležitým zdrojem informací a aktuálním počasí jsou webové kamery ČHMI. Kromě jasného pohledu do krajiny mají integrované i údaje o síle a směru větru, dohlednosti, teplotě...
A většinou poměrně spolehlivá je předpověď Norů - yr.no (nicméně na předpověď na více jak dvou, tří dnů bych nesázel).
Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním - další díly
- (díl 1) Základní výbava pro letecké natáčení a fotografování - jakého coptra vybrat, FPV, OSD...
- (díl 2) Učíme se létat - začátečníkův průvodce létáním s coptry bez nehod
- (díl 3) Jak správně nastavit GoPro pro video a fotografie z coptra
- (díl 4) Létáme s coptry bezpečně - kde se smí a nesmí létat, co zákony, co je a není bezpečné a jak se řeší různé nouzové situace
- (díl 5) Chytání dobrého světla a počasí - aneb jak zjistit jestli bude létatelno a jestli bude krásné světlo pro naši kameru
- (díl 6) Legální létání po světě - kde najít informace o létání s coptry v dalších zemích a trochu o dopravě coptrů
- (díl 7) Copter slovník - aneb co je co a jak se to jmenuje
- (díl 8) Když GoPro nestačí - jaké jsou možnosti, jak dostat do vzduchu větší kamery a fotoaparáty
- (díl 9) Certifikace u UCL - povolení k létání a letecké práce - jak nato, co to stojí
- (díl 10) Užitečné odkazy - kde se dozvídat další informace
« další příspěvky z kategorie Začátečníkův průvodce