` DJI DROPSAFE - padákový systém - ano, či ne? | Vertical Images – letecké snímkování a video

přeskočit k navigaci »

Úvod > Blog > DJI DROPSAFE - padákový systém - ano, či ne?

DJI DROPSAFE - padákový systém - ano, či ne?

28.01.2015

zařazeno v kategorii: Technika | autor: Petr Lněnička |

 

Ve Vertical Images se již přes rok zabýváme padákovými záchrannými systémy pro UAV a jejich aktivací. Všichni víme, že spolehlivý, správně dimenzovaný padákový systém by byl pro bezpilotní letadla (a zejména multirotory) velmi důležitým prvkem bezpečnosti. Před několika měsíci přišel jeden z výrobců, DJI, s vlastním řešením. Je to konečně to záchranné řešení na které všichni čekáme?

DJI DROPSAFE - základní informace

DROPSAFE je systém skládající se z kontejneru s integrovaným řídícím a kontrolním systémem, padáku a záložní baterie. Je primárně určen pro DJI multicoptéry S900,  S1000 s řídící jednotkou A2. Je aktivován buď manuálně pilotem (současným stiskem dvou přepínačů na pilotově RC), nebo automaticky řídící jednotkou, pokud stroj dosáhne pádové rychlosti větší než 10/ms (36km/h). Součásti dodávky DROPSAFE je i záložní baterie, která zajistí provoz přijímače, řídící jednotka a odpálení i v případě selhání hlavního pohonného akumulátoru.

Váha systému je 550g. Výrobce uvádí otevření za méně jak 0,5 sec. a minimální výšku otevření 6 metrů nad zemí. Padák je vyhozen z kontejneru uvolněním tlaku CO2 ze sifonové bombičky. DROPSAFE můžete zabalit a použít opakovaně. 

Řídící elektronika, integrovaná v kontejneru, hlídá správný provoz systému, také učiní systém neaktivní po dobu několika prvních sekund po zapnutí UAV, aby nedošlo k náhodné aktivaci. 

DJI DROPSAFE - proč ano

  • integrovaný systém spolupracující s A2
  • při aktivaci zastaví, přes pokyn řídící jednotce, motory
  • může být aktivován manuálně, či automaticky (pádová rychlost)
  • bleskové otevření a malá výška potřebná pro otevření

DJI DROPSAFE - proč ne

Největší problém DJI DROPSAFE je velikost a tvar padáku a tedy rychlost při dopadu. Podívejte se na následující tabulku:

Váha stroje Rychlost klesání m/s Rychlost klesání v km/h Dopadová energie
3kg 4.4m/s 16km/h  29J
6kg 5.6m/s 20km/h  94J
9kg 6.8m/s 24km/h  208J
12kg 8.6m/s 31km/h  443J
15kg 11.7m/s 42km/h  555J

Dopadová energie přes 70-90 Joulů znamená, že padající UAV je schopno na zemi způsobit vážná zranění až smrt. Současně při této energii dochází k závažnému poškození UAV a jeho nákladu. A když uvážíte, že DROPSAFE je určen pro S900 (7,9kg s GH4 a Dropsafe), nebo S1000 (9,5kg s 5D3 a Dropsafe), pak se plocha padáku ukazuje jako naprosto nedostatečná a dopadové rychlosti a energie jako příliš velké. Z hlediska ohrožení lidí na zemi je DRPSAFE nainstalovaný na vybavené S900, nebo dokonce S1000 naprosto nedostatečný. Pomůže při záchraně stroje? Ano, určitě omezí škody, ale pokud máte pocit, že nedojde k vážnému poškození, tak budete nemile překvapeni. 

Pro názornost - představte si vaši křehkou S900, kterou vyhodíte z auta jedoucího kolem 22km/h právě ve chvíli, kdy míjíte zeď. Ano stále lepší, než kdyby spadla ze 100 metrů volným pádem (to z ní skutečně zbude jen šrot).

Váha 550g a cena téměř 27.000Kč také bohužel nemluví ve prospěch tohoto systému.

Závěr

V DROPSAFE jsme vkládali velké naděje. Z hlediska způsobu použít, řídící elektroniky a způsobu aktivace naše očekávání splnil. Bohužel zklamal použitým rozměrem padáku. Snad DJI příjde s alternativním produktem. A když ne DJI, tak konkurence určitě ano. 

Koupit, nekoupit? Očekáváte-li zmírnění následků pádu, pak DJI DROPSAFE kupte, očekáváte-li ochranu zdraví a životů osob, nebo "zaručenou" ochranu UAV a nákladu, pak DROPSAFE není řešením. 

 
 

« další příspěvky z kategorie Technika

« zpět na seznam příspěvků

 
 
 
Vertical Images

Vertical Images s.r.o.
Habrová 1445, 363 01 Ostrov
Petr Lněnička - kameraman, fotograf, obchod
777 204 558, petr.lnenicka@verticalimages.cz