` Základní výbava (1) | Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním | Vertical Images – letecké snímkování a video

přeskočit k navigaci »

Úvod > Blog > Základní výbava (1) | Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním

Základní výbava (1) | Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním

08.06.2014

zařazeno v kategorii: Začátečníkův průvodce | autor: Petr Lněnička |

 

Takže jste se rozhodli, že budete natáčet, nebo fotografovat z pohledu ptáků. A nyní se před vámi vynořila spousta otázek a možností. Jakého coptra mám vybrat, jak se s ním naučím létat, kde smím a nesmím létat, jak nastavit kameru pro letecké záběry ...? Tak přesně tyhle otázky vám zodpoví Petr Lněnička, člen týmu Vertical Images, jedné ze špičkových profesionálních firem tvořící letecká videa a fotografie, ale i stavějící coptry pro budoucí letecké filmaře a kameramany a zároveň provozující leteckou školu. 

Vybíráme coptra

Pokud nejste odborníci na sestavování leteckých modelů, či přímo copter, doporučíme vám zakoupit takzvaný "RTF - Ready To Fly - připravený k letu" systém. V podstatě něco co vyndáte z krabice a můžete létat. Nebo ještě lépe si zakoupíte coptra, který bude plně sestavený, opatřený systémem pro přenos obrazu, gimbalem (stabilizací) pro zvolenou kameru, bude mít aktualizovaný a správně nastavený software a vychytané a odladěné všechny mouchy. Solidní obchodník vám takový systém předá v letu a nejlépe i se zaškolením. Ti nejlepší vám nabídnou i leteckou školu, která vás provede začátečnickými problémy s létáním a natáčením ze vzduchu. 

U Vertical Images si naprostá většina zákazníků kupuje první coptry spolu s jednodenním kurzem létání a obvykle jsou po tomto jednom dni intenzivní teoretické i praktické přípravy schopni dobře a bezpečně létat, ale i dobře natáčet a fotografovat. 

V současné době leteckým filmařským a fotografickým začátečníkům nabízíme tři osvědčené sestavy (a máte-li o ně zájem, neváhejte nás kontaktovat):

Phantom 2 Vision +

 

RC set kvadrokoptéry s autopilotem NAZA-M V2 s GPS, 6-kanálovou RC soupravou 5.8GHz, 2x LiPo aku 5200 mAh, nabíječem, vestavěnou 14MPx kamerou s 3-osým závěsem, kompletně připravený k letu s možností FPV přes chytrý telefon s Androidem nebo iOS. 

Proč ano právě tento set? V podstatě nejlevnější set. Všechno máte v krabici a funkční, přidejte váš chytrý telefón a můžete létat. 3-osá stabilizace funguje velmi dobře a vestavěná kamera DJI Vision je celkem dobrá na fotografie (dokonce ukládá v RAW) o něco horší na video.

Proč ne tento set? Koukat na lesklý displej telefonu, místo na normální monitor se stínítkem není příliš dobré řešení. Stejně tak ovládání kamery (zejména náklonu, ale i fotografování) přes displej telefonu není nic moc. Kamera DJI Vision, zejména ve videu, nedosahuje kvalit GoPro.

Pro koho je to dobré řešení? DJI Phantom Vision + je dobrým řešením, pokud chcete pouze fotografovat a video řešíte jen okrajově, nebo vůbec. 

Kde koupit? Phantom 2 Vision + v coptershop.cz, nebo můžete zkusit na bazaru

Phantom 2 s H3-3D gimbalem pro GoPro

 

RC set kvadrokoptéry s autopilotem NAZA-M V2 s GPS, 7-kanálovou RC soupravou 2.4GHz, LiPo aku 5200 mAh, nabíječem, profesionálním gimbalem Zenmus H3-3D. Rozpětí ramen 300mm.

Můžete očekávat lety kolem 15-20 minut s gimbalem a GoPro. Po celou dobu letu můžete sledovat co natáčíte / fotografujete na monitoru a to včetně letových dat (vzdálenost, výška, baterie volty a procenta, směr domu, počet satelitů …).

Proč ano právě tento set? Dlouhé letové časy, skladnost, odolnost, špičková stabilizace kamery. A v neposlední řadě špičková skladnost. Vše se vám vejde do jednoho malého, odolného kufru.

Proč ne právě tento set? Pokud chcete víc bezpečnosti díky 6 motorům (jedna může přestat fungovat), nebo více prostoru pro montáž dalšího příslušenství, pak bude řešením spíš níže uvedená F550.

Pro koho je to dobré řešení? Pro toho, kdo chce natáčet hlavně videa, nechce příliš fotit a chce skladnost.

Kde koupit? Kompletní set Phantom 2 s gimbalem, monitorem, videopřenosem, nebo jen Phantom 2 s gimbalem na coptershop.cz, nebo můžete zkusit bazar

Hexacopter F550 s H3-3D gimbalem pro GoPro

 

F550 je vstupem do světe větších a bezpečnějších hexacopter (má 6 vrtulí). Pokud selže jeden motor, nebo vrtule, nebo regulátor, stále budete schopni bezpečně přistát. Stroj je dodáván jako stavebnice k jejíž sestavení potřebujete odbornější znalosti. Je však často dodávána jako RTF. Můžete očekávat letové časy kolem 8-10 minut. Lze eventuálně osadit gimbalem s malým kompaktním fotoaparátem, nebo bezzrcadlovkou pro skvělé fotografie. 

Proč ano právě tento set? Bezpečnost díky možnosti ztráty jednoho motoru/vrtule/regulátoru. Lepší montážní prostor pro další příslušenství, větší stabilita, než Phantom.

Proč ne právě tento set? Rozhodně méně skladná, kratší letové časy, než Phantom, rozhodně křehčí než Phantom.

Pro koho je to dobré řešení? Pro někoho kdo chce natáčet videa, je pro něj důležitá bezpečnost a nepotřebuje se vejít do malého kufru. S trochou snahy lze pod F550 pověsit i malou bezzrcadlovku pro skvělé fotografie v RAW formátu. 

Kde koupit? kompletní set Silver, nebo kompletní set Bronze, nebo zkusit štěstí na bazaru .

Co dál bude v základním setu?

Kromě vybraného coptru (Phantom 2, nebo F550) bude potřebovat nejméně následujíc položky:

  • náhradní baterie (my doporučujeme nejméně 3-6 baterií)
  • nabíječ baterií (u Phantoma již v setu)
  • iOSD mini - letová data (vzdálenost, výška, baterie volty a procenta, směr domu, počet satelitů …) přidaná do videa vysílaného na zem do vašeho monitoru
  • videopřenos - vysílač a přijmač videosignálu s dosahem nejméně 400-500m
  • monitor 5"-8" se stínítkem proti slunci a napájením
  • uchycení monitoru
  • vodotěsný, odolný kufr

Co to bude stát?

Připravte si někde od 30.000  Kč do 60.000 Kč za kompletní set, sestavení, zalétání a školu létání. 

Tak, základní vybavení mám a co dál?

V dalších připravovaných dílech miniseriálu "Začátečníkův průvodce leteckým filmováním a fotografováním" se můžete těšit na následující díly:

 
 

« další příspěvky z kategorie Začátečníkův průvodce

« zpět na seznam příspěvků

 
 
 
Vertical Images

Vertical Images s.r.o.
Habrová 1445, 363 01 Ostrov
Petr Lněnička - kameraman, fotograf, obchod
777 204 558, petr.lnenicka@verticalimages.cz